Diéta a okolie

Keď pred svojimi najbližšími povieme, že začíname držať diétu, málo kto to chápe a všetci sa pýtajú, prečo sa chceme trápiť. Prečo to tak je?

Nie je to tak. V prvom rade akákoľvek diéta je zbytočná a rozhodne okrem jojo efektu a sebatrýzniacej drezúry neprináša trvalé schudnutie. Zmena stravovania znamená zmeniť mnohé postoje, ale i myšlienky. Ak sa tak udeje, okolie prestáva byť problémom. Človek, ktorý sa rozhodne niečo pre seba urobiť v oblasti stravovania nepotrebuje pochopenie okolia, neočakáva ho, lebo je sebaistý svojim rozhodnutím.

Kedy sa zmení chápanie diéty ako trápenia a ľudia sa na to začnú pozerať ako na možnosť urobiť niečo pre zdravie?

To je ako pýtať sa, kedy budú mať ľudia jednotný názor. To nie je možné. Je množstvo diét a majú spoločného menovateľa to robiť niečo, čo je v rozpore s potrebami tela. Ide o sebazaprenie, ktoré často nemá žiadny hlbší zmysel. Správne stravovanie prináša starostlivosť o svoje telo i dušu. Ide o komplexnú starostlivosť, v ktorej jedlo zohráva len čiastkovú rolu. Čím všetkým sa človek kŕmi. Tam patrí oblečenie, filmy, čo číta, s kým sa stretáva, čo dáva druhým a čo prijíma. Neprotirečí telu a rozhodne nejde o sebazapieranie, ale o vychutnanie každého sústa.

Pri chudnutí často narážame na situáciu, keď musíme odmietať jedlo, ktoré nám nesedí, a jeho tvorcovia si to berú osobne… Existuje cesta, ako ich neuraziť?

Áno existuje a volá sa asertivita. Znamená trvať na svojom postoji, využiť techniku obohratej platne tzn. Viackrát zopakovať svoj názor. Zároveň uistiť, že ponúkané jedlo je istotne výborné, ale pre dotyčného momentálne nevhodné. Ak sa okolie aj naďalej uráža, má nato právo, pretože byť urazený je tiež voľba. Je to slobodné rozhodnutie, ktoré už nemá nič spoločné s človekom, ktorý mení svoje stravovacie zvyklosti.

Asi najproblematickejšie sú v tomto smere mamičky a babičky, pre ktoré zeleninový šalát nie je jedlo. Ako na ne?

To je naozaj ťažké, lebo pre ne je ponúkať jedlo ako ponúkať lásku, ktorú často nevedia verbalizovať, teda vyjadriť aj inak. Odmietanie berú veľmi osobne. Preto je dôležité uistiť ich o svojej láske, ale zároveň vysvetliť a trvať na svojej možnosti slobodnej voľby výberu jedla.

Čo vedie ľudí k odrádzaniu druhých od diéty? Závisť? Ich lenivosť? Strach, že ich potom v určitom pohľade predbehneme?

Odpovedali ste presne.

Keď vo svojom okolí nájdem tých, ktorí sa budú chcieť do mojej diéty zapojiť, mám im okopírovať jedálniček a povedať, nech to skúsia tak isto?

Nie, práve preto diéty nefungujú. Ten, kto chce začať s nejakou zmenou v svojom stravovaní a chce mať z toho i trvalý efekt, musí stravovanie prehodnotiť a hľadať, čo by mu najviac vyhovovalo. Aké sú jeho potreby a chute. Mnohí na to prichádzajú až po absolvovaní množstva diét a vytúžené schudnutie nastane až keď sa ich definitívne vzdajú a pochopia, že zamerať sa treba na celkovú starostlivosť o seba pri ktorej nie je cieľom schudnutie, ale vyrovnaná a spokojná osobnosť.

 

Čo keď sa dostanem do nasledujúcej situácie: všetci už si na moju diétu zvykli a stále chcú vedieť, koľko už som schudla. Ako zastaviť tento nátlak?

 Nátlak môže ísť len potiaľ, pokiaľ mu dovolíme. Niekedy pomôže naučiť sa pár vtipných a odzbrojujúcich odpovedí.

Problémy sa často ukážu i v práci. Odrazu prestanem chodiť s kolegyňami na pizzu a nechcem, aby si to brali osobne. Síce to nie sú moje kamarátky, ale trávim s nimi celé dni… Mám sa snažiť niečo vysvetľovať?

 Vysvetľovať pohnútky svojho počínania je známkou nezrelosti. Znamená to, že sa potrebujem uistiť okolím a rozhodnutie nepochádza z môjho bytostného zdroja, čo má potom za následok zlyhanie, pretože ide o nepevné rozhodnutie. Napokon s kolegyňami je možné chodiť na pizzu s tým, že si ju neobjednám, ale namiesto toho si budem vychutnávať ich obdiv a môžem ich aj motivovať.

 A ešte je tu partner. Navykanie si na nový životný štýl ma vyradí zo zabehnutej partnerskej „prevádzky“. Je lepšie prebrať to s ním vopred?

Samozrejme, že také rozhodnutie prináša mnohé zmeny, čo znamená, že padnú bohaté večere s partnerom. To často prináša komplikácie. Diskusia je medzi partnermi veľmi dôležitá, ale to neznamená, že žena má prispôsobovať svoje rozhodnutia týkajúce sa jej samej prispôsobovať mužovej spokojnosti. Netreba sa úplne vzdať večerí, len ich stačí zmeniť, možno i obohať práve lepším a kvalitnejším jedlom. Vzdať sa prázdnych posedení pri televízore a nahradiť ich prechádzkami, viac sa venovať jeden druhému.

Čo robiť v prípade, že mám doma veľké „ego“, ktoré sa ma snaží od chudnutia odradiť poznámkami o tom, že mi aj tak nepomôže… Prečo to niektorí muži robia?

Pretože majú také ženy, ktoré dovolia, aby bola prekročená hranica ich osobnej sebaúcty.

Za akú dlhú dobu sa vzťahy okolo mňa a diéty stabilizujú a ja si budem môcť spokojne užívať nový život bez obáv, že zase budem musieť niekomu vysvetľovať, prečo to robím?

Vtedy keď diétu vzdáte a naberiete okrem pôvodných ešte nejakých 5 – 6 kíl navyše.\